یافته جدید محققان؛ زدایش رنگ‌های سمی از آب با کمک یک نوع فتوکاتالیست

دسته بندی :بلاگ ۸ فروردین ۱۴۰۳ ادمین 54
یافته جدید محققان؛
        
        زدایش رنگ‌های سمی از آب با کمک یک نوع فتوکاتالیست

یافته جدید محققان؛

زدایش رنگ‌های سمی از آب با کمک یک نوع فتوکاتالیست

به گزارش خبرگزاری مهر، آلودگی آب ناشی از رنگ‌های مورد استفاده در صنعت نساجی، مواد غذایی ، لوازم آرایشی نگرانی مهم زیست محیطی محسوب می‌شود که دانشمندان را وادار کرده تا روی یافتن گزینه‌های زیست‌سازگار تحقیق کنند. به تازگی محققان دانشگاه فلیندرز روشی برای از بین بردن مواد شیمیایی آلی و سم‌ها ارائه کرده‌اند که می‌تواند رنگ‌ها حاوی گروه‌های آزو را تخریب کند و از محیط زیست حذف نماید. در این فناوری از یک فتوکاتالیست استفاده شده که با نور فرابنفش می‌تواند زدایش این ترکیبات آلی را انجام دهد.

پروفسور گونتر اندرسون، از انستیتوی علوم و فناوری نانو درفلیندرز، می گوید در این فناوری از خوشه‌های فلزی حاوی اتم‌های طلا و دی‌اکسیدتیتانیم استفاده شده است که می‌تواند نور خورشید را جذب کرده و واکنش کاتالیستی انجام دهند. در مقاله‌ای که این گروه منتشر کردند نشان دادند که نانوخوشه‌های طلا می‌تواند به عنوان ماده کمکی، عملکرد فتوکاتالیستی دی‌اکسیدتیتانیم را افزایش داده و با سرعت شش برابری، واکنش تخریب مواد آلاینده را تسریع کند.

به گفته پروفسور اندرسون این نوع سیستم های فتوکاتالیستی تقویت شده با نیمه هادی ناهمگن، مزیت قابل توجهی نسبت به سایر فرآیندهای شیمیایی پیشرفته دارند. با این فناوری می‌توان طیف گسترده‌ای از مواد آلاینده نظیر رنگ‌های آزو را از بین برد و آنها را به آب و دی‌اکسیدکربن تبدیل کرد که این کار با کارایی بالایی صورت می‌گیرد.

در حال حاضر انواع فرآیندهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی برای از بین بردن ترکیبات آلی سرطان زا در آب استفاده می شود. طیف گسترده ای از صنایع شیمیایی، از جمله تولید رنگ، نساجی و لوازم آرایشی، رنگ‌های سمی و تخریب ناپذیر را به محیط زیست وارد می‌کنند. تقریبا نیمی از رنگ‌های مورد استفاده در صنعت نساجی و رنگ، رنگ‌های آزو هستند. متیل نارنجی به طور گسترده به عنوان یک رنگ آزو محلول در آب مورد استفاده قرار می گیرد. با این فناوری جدید می‌توان از فتوکاتالیست برای تخریب متیل نارنجی استفاده کرد.

این گروه تحقیقاتی امیدوار است که با ارتقاء این فتوکاتالیست‌ها بتوانند به حذف کامل سموم از محیط زیست کمک کنند.

ادمین

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0