در گفتگو با مهر اعلام شد؛ مرگ سلول‌های سرطانی با داروی ایرانی/ برنامه صادراتی به اوراسیا

دسته بندی :بلاگ ۲۹ دی ۱۴۰۰ ادمین 1401
در گفتگو با مهر اعلام شد؛
        مرگ سلول‌های سرطانی با داروی ایرانی/ برنامه صادراتی به اوراسیا

در گفتگو با مهر اعلام شد؛
مرگ سلول‌های سرطانی با داروی ایرانی/ برنامه صادراتی به اوراسیا

به گزارش خبرنگار مهر، نمایشگاه ۴ روزه دستاوردهای حوزه نانو در خانه نواوری و فناوری ایران به نمایش درآمده که روز گذشته با حضور معاون علمی و فناوری، ۵۵ محصول آن رونمایی شد. محصولات رونمایی شده در نمایشگاه دستاوردهای فناوری نانو، در حوزه‌های سلامت، آب و محیط‌زیست، انرژی، کشاورزی و صنایع غذایی، خودرو و حمل و نقل، عمران و ساختمان هستند.

یکی از محصولاتی که رونمایی شد داروی درمانی سرطان پستان «تراستوزوماب اِمتاسین (Transtuzumab Emtanisine) » بود که توسط محققان کشور در یک شرکت دانش بنیان به تولید رسیده است. این دارو که جزء داروهای وارداتی بوده تاکنون هزینه‌های واردات زیادی را بر دوش کشور تحمیل می‌کرد.

کیوان حاجی احمدی نماینده شرکت دانش بنیان تولید کننده داروی درمان سرطان در حاشیه این نمایشگاه به خبرنگار مهرگفت: این دارو یک ترکیب زوج شده یا «کونژوگه» آنتی بادی دارو است و در آن «تراستوزوماب» به عنوان آنتی بادی منوکلونال انسانی (از نوع Anti-HER۲ IgGI ) از طریق یک مولکول اتصال دهنده به DM۱ (مشتق شده از میتانسین) به عنوان مهارکننده میکروتوبول، متصل شده است.

وی اضافه کرد: این داروی تولید شده در شرکت، پس از اتصال به گیرنده HER۲( گیرنده اختصاصی سلول‌های سرطانی) به واسطه گیرنده‌های درون سلولی، منجر به آزادسازی DM۱ به داخل سلول و متعاقب آن مرگ سلول سرطانی خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه در تولید این دارو از فناوری نانو بهره برده‌ایم، گفت: بهره گیری از نانوفناوری در این دارو، باعث تجمیع روش‌های ایمونوتراپی و شیمی درمانی شده است.

به گفته حاجی احمدی، «تراستوزوماب اِمتاسین (Transtuzumab Emtanisine) »به صورت تک دارویی در درمان بیماران مبتلا به سرطان متاستاتیک پستان HER۲ مثبت که قبلاً تراستوزوماب و تاکسان را به طور جداگانه یا ترکیبی دریافت کرده‌اند، تجویز می‌شود.

حاجی احمدی با بیان اینکه دارویی که در این شرکت به تولید رسیده، اثربخشی را افزایش می‌دهد و عوارض را برای بیماران مبتلا به سرطان کاهش می‌دهد، گفت: تا یک الی دو سال گذشته نمونه‌های خارجی این دارو در کشور موجود بود اما به دلیل تحریم‌ها از داشتن چنین دارویی محروم بودیم.

وی در خصوص قیمت «تراستوزوماب اِمتاسین (Transtuzumab Emtanisine) » گفت: قیمت این دارو یک دهم نمونه خارجی است؛ اکنون در این شرکت می‌توانیم نیاز داخل به این دارو را برطرف کنیم ضمن اینکه برنامه‌های صادراتی به کشورهای اوراسیا نیز داریم.

ادمین

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0