با کمک نانوداروها؛ جنگ‌افزار جدید برای مقابله با HIV ساخته شد

دسته بندی :بلاگ ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ادمین 252
با کمک نانوداروها؛
        
        جنگ‌افزار جدید برای مقابله با HIV ساخته شد

با کمک نانوداروها؛

جنگ‌افزار جدید برای مقابله با HIV ساخته شد

به گزارش خبرگزاری مهر، بعد از شیوع ویروس کرونا، جامعه علمی نسبت به اهمیت mRNA شناخت بیشتری پیدا کرد به ویژه زمانی که دانشمندان و متخصصان پزشکی از این ماده برای ساخت واکسن استفاده کردند.

به تازگی، امانوئل هو، استادیار دانشیار دانشگاه واترلو نانوداروی جدیدی ساخته که در آن از مواد ژنتیکی به نام RNA تداخل کوچک (siRNA) استفاده شده است. او این دارو را برای مبارزه با ویروس نقص ایمنی انسان (HIV) و با استفاده از ژن درمانی تهیه کرده است. این siRNA در بدن ژن‌ها یا پروتئین‌هایی را در سلول‌های ما روشن یا خاموش می‌کنند که در نهایت منجر به کاهش ۷۳ درصدی در تکثیر HIV می‌شود.

دکتر هو که کارآفرینان پیشرو در کانادا است، می‌گوید: « این دستاورد باعث می‌شود که درمان‌های جدید در مبارزه با HIV ایجاد شود.»

اتوفاژی، که به عنوان فرآیند بازیافت بدن نیز شناخته می‌شود، نقش مهمی در بدن ما برای از بین بردن ویروس‌ها و باکتری‌ها ایفا می‌کند. HIV کاملاً هوشمند است و پروتئین NEF را تولید می‌کند که مانع از فعال شدن سلول‌ها در اتوفاژی می‌شود.

این اولین تحقیقات برای ایجاد نانودارویی است که می‌تواند اتوفاژی را دوباره فعال کند و از ورود HIV به سلول‌ها جلوگیری کند تا به بدن ما اجازه دهد، سیستم دفاعی خود را دوباره فعال نماید.

علاوه بر این، HIV دارای ژن CCR۵ است که به ویروس اجازه می‌دهد تا وارد سلول شود. SiRNA ها NEF و CCR۵ را برای کاهش عفونت HIV هدف قرار می‌دهند.

این نانودارو برای محافظت در برابر انتقال جنسی HIV به صورت واژینال استفاده می‌شود. این نانودارو به گونه‌ای طراحی شده است که بدون نشت siRNA ها در محیط اسیدی واژن، پایدار باشد در حالیsiRNA ر در داخل سلول‌ها آزاد می‌کند.

ویروس‌ها باهوش هستند. آن‌ها پروتئین‌های NEF را برای جلوگیری از بروز اتوفاژی تولید می‌کنند. این فناوری به بدن ما اجازه می‌دهد بدون نیاز به داروهای اضافی با عفونت ویروسی مبارزه کند.

هو تأیید می‌کند که مراحل بعدی کار شامل بهینه‌سازی بیشتر فرایند و بهبود درک ما در مورد چگونگی ایفای اتوفاژی در نحوه محافظت از سلول‌های ما از گزند ویروس‌ها است.

هو گفت: «ما همچنین امیدواریم که این امر باعث شود تا روش‌های جایگزین برای کاهش موثر مقاومت ضد میکروبی ایجاد شود.»

ادمین

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0