در اجلاسیه کمیته ملی استانداردهای نانو؛ واژه‌نامه نانو برای تعریف اصطلاحات تصویب شد

دسته بندی :بلاگ ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ ادمین 76
در اجلاسیه کمیته ملی استانداردهای نانو؛
        
        واژه‌نامه نانو برای تعریف اصطلاحات تصویب شد

در اجلاسیه کمیته ملی استانداردهای نانو؛

واژه‌نامه نانو برای تعریف اصطلاحات تصویب شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد نانو، اجلاسیه کمیته ملی استانداردهای فناوری نانو با حضور نمایندگان سازمان استاندارد، دکتر احمدوند دبیر ستاد توسعه فناوری‌های ‌نانو و میکرو، کارشناسان ستاد نانو و نمایندگانی از دانشگاه‌ها، شرکت‌ها و آزمایشگاه‌ها برگزار شد و در این جلسه، استاندارد «فناوری نانو- واژه‌نامه- قسمت ۱: اصطلاحات اصلی» با هدف تعریف اصطلاحات در حوزه فناوری نانو و تسهیل ارتباطات بین سازمانی و افراد در صنعت و همه کسانی که با آنها در تعامل هستند، دفاع و مصوب شد.

در اردیبهشت سال ۱۳۹۶، به همت دکتر علی بیت‌اللهی استاندارد ملی شماره ۱-۸۰۰۰۴ با عنوان «فناوری نانو – واژه‌نامه – قسمت ۱: اصطلاحات اصلی» که در سال ۱۳۹۵ مصوب شده بود، به عنوان استاندارد مرجع برای واژه‌ها، اصطلاحات و تعاریف فناوری نانو شناخته و جایگزین استاندارد ملی شماره ۱۲۰۹۸ اعلام شد.

استاندارد ملی ۱۲۰۹۸، به عنوان اولین استاندارد ملی و اصلی‌ترین استاندارد کشور در حوزه واژه‌ها، اصطلاحات و تعاریف فناوری نانو شناخته می‌شود که در سال ۱۳۸۸ بر اساس مجموعه‌ای از استانداردهای معتبر ملی و بین‌المللی تدوین شد.

اکنون در سال ۱۴۰۲ با تلاش اعضای کمیته فنی و کارشناسان ستاد نانو، استاندارد کاربردی «فناوری نانو- واژه‌نامه- قسمت ۱: اصطلاحات اصلی»، تجدیدنظر شده و تغییرات مهمی در تعاریف و واژه‌های این استاندارد انجام شده است.

برای تدوین پیش‌نویس این استاندارد ملی در نیمه دوم سال ۱۴۰۲، هشت جلسه کمیسیون فنی به صورت مجازی با حضور نمایندگانی از گروه استاندارد و ایمنی و گروه ارزیابی و نظارت ستاد نانو، دانشگاه‌ها، سازمان استاندارد، شرکت‌ها و آزمایشگاه‌ها تشکیل شد و با توجه به اهمیت موضوع، تمامی واژه‌ها و اصطلاحات با دقت بسیار بالا بررسی و به چالش گذاشته شدند.

پیش‌نویس استانداردهای ملی که توسط متخصصان و ذی‌نفعان هر حوزه و زیرنظر کمیته‌های فنی متناظر تدوین می‌شوند، در نهایت در جلسات کمیته ملی استانداردهای فناوری نانو بررسی و پس از تایید سازمان ملی استاندارد، به عنوان استاندارد ملی ایران منتشر می‌شوند.

این استاندارد مهم نیز در جلسه کمیته ملی پس از بررسی نماینده سازمان ملی استاندارد ایران و دفاع دبیر و دیگر اعضا مورد تایید، واقع و مصوب شد.

ادمین

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0